0
košík je prázdný

Už jen 2 000 Kč do
dopravy zdarma

Jak vybrat výcvikový obojek

Elektronický obojek pro psy je moderní výcviková pomůcka, která je zcela bezpečná a jejím správným používáním nemůžete zvířeti nijak ublížit. Důležité je výcvikový obojek dobře vybrat a naučit se jej správně používat.

Při výběru výcvikového obojku je důležité zohlednit několik faktorů. Tyto faktory jsou klíčové pro to, aby obojek byl šetrný, ale přesto dostatečně účinný, a vyhovoval jak Vám, tak i Vašemu pejskovi.

Na následujících řádcích doporučíme obojky vhodná pro jednotlivé velikosti psů a vysvětlíme jejich nejčastější funkce.

Obojky pro nejmenší plemena s váhou do 5kg:

Pro takto málá plemena je výběr výcvikových obojků značně omezen a to hlavně z důvodu velikosti přijímáču a síly korekce, která je u drtivé většiny obojků určená pro psy s váhou nad 5kg. Přestože je výběr omezen, naleznete na trhu několik modelů, které pro takto malé plemana budou vhodné. Zde doporučené obojky, jsouv vhodné jak pro tato malá plemena tak i pro ostatní větší psy.

Výcvikový obojek Aetertek AT-211D - jedná se o obojek s nejmenším a nejlehčím přijímačem na trhu. Dosah obojku je 350m. Přijímač je plně vodotěsný a zvládně i ponoření prod vodu. Má všechny obvyklé funkce, tedy zvuk, vibrace a elektrostitcký impuls.

 

Funkce:

Nejčastěji mají výcvikové obojky funkce zvuk, vibrace a elektrostatická korekce. Není vždy nutné aby měl obojek všechny tyto tři funkce. Vždy by ale obojek měl mít možnost psa upozornit zvukem, nebo vibrací.

  • Zvukové upozornění: Mělo by vždy předcházet použití el. impulzu. Pes velmi brzy zjistí, že nepříjemnému elektronickému impulsu předchází zvukové upozornění a naučí se reagovat již na zvukový signál. V praxi se tak obvykle jedná se o nejpoužívanější funkci.
  • Vibrace: Obvykle slouží jako mezikrok mezi zvukovým a el. impulsem v případě, že pes na zvukové upozornění nereaguje. Intenzita vibrací se dá obvykle nastavit v několika úrovních. U pouze vibračních obojků se jedná o hlavní funkci, účinnost takovýchto obojků je ale značně omezená a jsou tedy vhodné spíše pro malé a mírné psy.
  • Elektrostatický impulz: Slouží jako korekční impulz a používá se v případě, že předchozí zvukové a vibrační upozornění nepomohlo. Aby byla účinnost co nejlepší, měl by obojek umožňovat nastavení intenzity elektrostatického impulzu.

Další možné funkce:

  • Sprejová korekce: Jedná se o druh nápravného signálu, kdy k nápravě dochází pomocí spreje, který je po stlačení příslušného tlačítka vystříknut psovi na čumák. Jedná se o druhou nejúčinnější a bezbolestnou metodu korekce na trhu.
  • Booster: Jde o pohotovostní tlačítko, které má nastavenou vyšší hodnotu el. impulzu.
  • Světlo: Tato funkce se běžně ovládá pomocí vysílače, kde je možné na přijímači zapnout nebo vypnout vysoce svítivé LED diody, které Vám zajisí přehled o pohybu Vašeho psa i v noci.

 

Velikost a rasa:

Pokud je hmotnost Vašeho psa od cca 5 kg do 50 kg, bude na něj většina výcvikových obojků dostatečně účinná. Problém s výběrem ovšem přichází, pokud se Váš pes řadí mezi mini plemena, případně naopak mezi plemena extra velká. Pro malá plemena by mohl být impuls u některých obojků příliš silný nebo přijímač obojku pro své rozměry naprosto nevyhovující.

U velkých plemen naopak hrozí, že obojek nebude mít dostatečnou účinnost. Pokud se Váš pes nachází na horním váhovém rozhraní použitelnosti obojku, případně patří mezi plemena se sníženým prahem bolestivosti, je vždy vhodnější zakoupit obojek takový, kde bude dostatečná rezerva ve výkonu. Při krizových situacích (hlavně pudové chování psa), je nutné počítat s použitím silnějších nápravných korekcí, než při běžném použití obojku.

Dosah obojku:

Obvyklý dosah prodávaných obojků bývá od 200 do 1500 m. Při výběru zohledněte především:

  • Místa a terén kde se nejčastěji pohybujete: Uváděný dosah u obojků je vždy uváděn v ideálních podmínkách, tedy na rovině bez překážek a v nezarušeném území. V členitém nebo zalesněném terénu dosah výrazně klesá (v důsledku vlastností šíření radiových vln).
  • Způsob používání: Delší dosah bude potřebovat myslivec v lese nebo uživatel, kterému pes pravidelně utíká za zvěří. Na běžné používání většiny uživatelů velmi dobře poslouží i obojek s dosahem do 350 m.

Odolnost proti vodě:

Nejčastěji se můž ete setkat s následujícími odolnostmi proti vodě:

  • Bez ochrany proti vodě: Přijímač není odolný vodě, a tedy ani povětrnostním vlivům (sníh, déšť). Proto jej silný déšť nebo sníh může poškodit.
  • Voděodolné: Přijímač je odolný proti povětrnostním vlivům a náhodnému vystavení vody stříkáním. Obojky nejsou odolné proti ponoření. například: iTrainer iT498, Patpet 018, Patpet 776
  • Vodotěsné ponořitelné: Takovéto přijímače jsou odolné i proti pobytu ve vodě a můžou se tedy obvykle používat bez jakéhokoliv omezení. Takovému zatížení vodou vyhoví například tyt obojky: Patpet 620, Petsafe 300, Canicom 5.201, Canicom 800, Garmin Delta XC Bundle, SportDog SD-575E

Ovládání:

Nejpohodlnější je, pokud má obojek na každou svoji funkci vlastní tlačítko. Odpadá tím nepříjemné přepínání mezi funkcemi, které zdržuje.

Závěrem:

Z výše uvedeného je zřejmé, že výběr vhodného výcvikového obojku není snadnou záležitostí.

Pro efektivní činnost s ohledem na problém, který chceme odstranit, by měl obojek mít dosah na dostatečnou vzdálenost, být svojí účinností vhodný pro našeho psa a měl by mít intuitivní ovládání.

Pro nejčastější řešené problémy lze doporučit následující obojky:

Při problémech s přivoláním a utíkáním psa za zvěří, jsou vhodnými obojky například ...

Při řešení problémů s přivoláním na kratší vzdálenost je ideální volbou obojek ...

Pokud potřebujeme odstranit nevhodné chování, jako je žraní exkrementů, nalezených odpadků a podobně, povede se nám to například s výcvikovým obojkem ...