Jak vybrat protištěkací obojek

V první řadě je třeba zdůraznit, že protištěkací obojky se v žádném nerovnají týrání psa a nezpůsobují mu žádné fyzické ani psychické újmy. Jsou pouze důmyslným pomocníkem, který vám pomůže odnaučit psa výt a štěkat. Získáte tak klid vy i vaši sousedé.

Jak protištěkací obojky fungují?

Protištěkací obojek je elektronickým zařízením, které dokáže rozpoznat štěkání a vytí psa. Pokud se pes rozštěká, obojek se aktivuje psa upozorní většinou zvukem, nebo pomocí vibrací a v případě, že pes nepřestane štěkat, následuje korekční impulz, který dle druhu obojku může být vibrční, sprejový nebo nejčastěji elektrostatiký.

Sami jistě víte, že jsou psi velmi chytrá zvířata. Brzy si proto uvědomí souvislost mezi svým štěkotem a aktivací protištěkacího obojku.

Druhy protištěkacích obojků

  • Ultrazvukové protištěkací obojky – fungují na bázi vysílání ultrazvuku, který je psu nepříjemný. Ultrazvuk je aktivován štěkotem psa a vysílán pouze, pokud pes štěká. Jedná se o nejméně účinný systém na trhu. Účinnost některých obojků je zvýšena moností nahraní zvukového povelu pro psa.
     
  • Protištěkací vibrační obojky – obojky jsou vhodné pro malé a střední psy. Vibrace, které se aktivují štěkotem psa, jsou pro něj nepříjemné, pes se snaží těmto vibracím vyhnout a tudíž přestává štěkat.
     
  • Protištěkací sprejové obojky – tyto obojky jsou vhodné pro veškerá plemena. Při štěkání psa dojde k vypuštění spreje na jeho čumák, což je pro psa bezbolestivé ale velmi nepříjemné. Brzy si spojí, že jde o nepříjemný trest za štěkání a odnaučí se nevhodnému chování. Jde o druhou neúčinnější metodu výchovy zvířete po užití elekrostatického impulsu.
     
  • Protištěkací obojky s elektrostatickým impulsem jsou nejúčinnější metodou na trhu, jak eliminovat psí štěkání. Při štěkání je pes vždy předem upozorněn zvukem nebo vibracemi, dle typu obojku, na nevhodnost chování a až po té, je vyslán elektrostatický impuls, který je pro psa nepříjemný, ale neublíží mu. Se štěkotem se u některých typů obojků impuls zvyšuje, u některých zůstává stabilní na hodnotě dle vašeho nastavení. Pokud pejsek poslechne nebo naopak i přes stálé vysílání impulsu se do určené doby neuklidní, objek se deaktivuje a impuls přestane vysílat. Váš miláček si brzy spojí, že jde o nepříjemný trest za štěkání a omezí své nevhodnému chování.