Jak vybrat výcvikový obojek

Elektronický obojek pro psy (někdy nepřesně označován jako elektrický obojek) je moderní výcviková pomůcka, která je zcela bezpečná a jejím správným používáním nemůžete zvířeti nijak ublížit. Důležité je výcvikový obojek dobře vybrat a naučit se jej dobře používat.


Při výběru správného výcvikového obojku je důležité zohlednit několik faktorů. Tyto faktory jsou klíčové pro to, aby obojek byl šetrný, ale přesto dostatečně účinný, a vyhovoval jak Vám, tak i Vašemu pejskovi.

Funkce:

Čím více praktických funkcí výcvikový obojek má, tím lépe se Vám pes bude ovládat. Nejdůležitějšími a zároveň nejzákladnějšími funkcemi, které by obojek měl obsahovat, jsou zvukové upozornění a elektrostatický impuz. Většina dnes prodávaných elektronických výcvikových obojků, má tyto funkce doplněny ještě vibracemi. Poměrně často jsou tyto funkce doplněny o ještě další funkce. Setkat se tak můžete s následujícími funkcemi:

 • Zvukové upozornění:  Zvukové upozornění by mělo vždy předcházet použítí el. impulzu. Pes se velmi brzy naučí, že nepříjemnému elektronickému impulsu předchází zvukové upozornění a naučí se reagovat již na zvukový signál. V praxi se tak obvykle jedná se o nejpoužívanější funkci.
 • Vibrace: Obvykle slouží jako mezikrok mezi zvukovým a el.impulsem v případě, že pes na zvukové upozornění nereaguje. Intenzita vibrací se dá obvykle nastavit v několika urovních. U pouze vibračních obojků se jedná o hlavní funkci, účinnost takovýchto obojků je ale značně omezená, a tyto obojky jsou tedy vhodné spíše pro malé a mírné psy.
 • Elektrostatický impulz: Slouží jako korekční impulz a používá se v případě, že předchozí zvukové a vibrační upozornění nepomohlo. Aby byla účinnost co nejlepší měl by obojek umožňovat nastavení intenzity elektrostatického impulzu.
 • Sprejová korekce: Jedná se o druh nápravného signálu, kdy k nápravě dochází pomocí spreje, který je po stlačení příslušného tlačítka vystříknut psovi na čumák. Jedná se o druhou nejúčinější a bezbolestnou metodu korekce na trhu.
 • Booster: jedná se o pohotovostní tlačítko, které má nastavenu vyšší hodnotu el. impulzu. Používá se nejčastěji při krizových situacích. Vyšší hodnota bývá buď pevně přednastavena výrobcem, často je však toto tlačítko programovatelné.
 • Světlo: Tato funkce bývá provedena v několika variantách. Často to bývá pouze svítilna na ovladači, případně laserové "ukazovátko". Lepším řešením je světelná dioda umístěná na příjímačí, kterou na dálku rozsvítíte pomocí ovladače. Získáte tak ve tmě přehled, kde se Váš pes nachází.

 

Z naší nabídky doporučujeme například tyto obojky:

S funkcí zvuk + vibrace + impulz: LCD100LV Waterproof 998DR, Aetetek AT-216S-350S, Aetertek AT-218, Canicom 500

S funkcí zvuk + sprej: JetCare® System Education Pro

S funkcí zvuk + vibrace + impulz + booster: Canicom 500

S funkcí zvuk + vibrace + světlo na obojku: EYENIMAL TRAINING PULSE

Velikost a rasa:

Velmi důležitým faktorem při výběru účinného elektronického výcvikového obojku je velikost a rasa Vašeho psa. Pokud je hmotnost Vašeho psa od cca 5 Kg do 50 Kg, bude na něj většina výcvikových obojků dostatečně účinná. Problém s výběrem ovšem přichází pokud se Váš pes řadí mezi mini plemena, případně naopak je mezi plemeny extra velká.

Na malá plemena by mohl být impuls u některých obojků příliš silný, nebo přijímač obojku pro své rozměry naprosto nevyhovující.

Pro takto malá plemena jsou v našem sortimentu k dispozici dva výcvikové obojky a to obojek PetSafe Little Dog Deluxe a nebo obojek Aetertek GT-211 SW-Mini, který má nejmenší přijímač na trhu.

U velkých plemen naopak hrozí, že obojek nebude mít dostatečnou účinnost. Pokud se pes nachází na horním váhovém rozhraní použitelnosti obojku, případně Váš pes patří mezi plemena se sníženým prahem bolestivosti (obvykle bojová plemena), je vždy vhodnější zakoupit obojek takový, kde bude dostatečná rezerva ve výkonu. Při krizových situacích (hlavně pudové chování psa), je nutné počítat s použitím silnějších nápravných korekcí, než při běžném použití obojku.

Z naší nabídky doporučujeme: Aetertek AT-219, případně i špičkový obojek Canicom 1500 . 

Dosah obojku:

Další důležitou vlastností při výběru obojku je provozní vzdálenost obojku. Obvyklý dosah prodávaných obojků bývá od 200 do 1500m. Pokud se nemůžete rozhodnout jaký dosah zvolit, je vhodné při výběru zohlednit následující faktory:

 • Místa a terén kde se nejčastěji pohybujete: Pokud se pohybujete často v členitém terénu (případně v lese), je vhodné zvolit výcvikový obojek s delším dosahem. Uváděný dosah u obojků je vždy uváděn v ideálních podmínkách, tedy na rovině bez překážek a v nezarušeném území. V členitém nebo zalesněném terénu samozřejmě dosah výrazně klesá (v důsledku vlastností šíření radiových vln).
 • Způsob používání: Delší dosah bude potřebovat myslivec v lese nebo uživatel, kterému pes pravidelně utíká za zvěří. Na běžné používání většiny uživatelů, zláště pokud chcete používat výcvikový obojek spíše na přivolání psa, upozornění nebo vyžádání si pozornosti, Vám velmi dobře poslouží i obojek s dosahem do 350m.

 

 Z naší nabídky doporučujeme obojek s dosahem do 350m:LCD100LV Waterproof 998DR, Aetetek AT-216S-350S

 Z naší nabídky doporučujeme obojek s dosahem do 1000m:Aetertek AT-219, PetSafe Big Dog

Odolnost proti vodě:

Další velmi důležitou vlastností je odolnost přijímačů proti vodě. Nejčastěji se můžete setkat s následůjícími odolnostmi proti vodě.

 • Voděodolné: přijímač je odolný pouze povětrnostním vlivům (sníh, déšť)
 • Vodotěsné: Přijímač je odolný proti povětrnostním vlivům a náhodnému vystavení vody štříkáním. Obojky nejsou odolné proti ponoření.
 • Vodotěsné ponořitelné: Takovéto přijímače jsou odolné i proti pobytu ve vodě, a můžou se tedy obvykle používat bez jakéhokoliv omezení.

 

 Z naší nabídky doporučujeme obojek - voděodolný: LCD 100 LV 998D, Výcvikový obojek - 033

 Z naší nabídky doporučujeme obojek - vodotěsný: LCD100LV Waterproof 998DR, Aetertek AT-216S-350W

 Z naší nabídky doporučujeme obojek - ponořitelný: LCD 100LV 998 DB, Aetetek AT-216S-350S, Aetertek AT-218

 

Ovládání:

Pro efektivní používání výcvikového obojku je důležité také jeho ovládání. Čím snažší ovládání výcvikový obojek nabízí, tím je jeho použití pohodlnější, pohotovější a tím také efektivnější. Nejpohodlnější je, pokud obojek má na každou svoji funkci vlastní tlačítko. Odpadá tím nepříjemné přepínání mezi funkcemi, které zdržuje. Obojky s tímto ovládáním jsou vhodné na všechny činnosti, obzvláště pak na utíkání psa za zvěří, kdy je potřeba reagovat velmi rychle a psa přivolat dříve, než opustí dosah obojku.

 

Takovéto ovládání nabízejí např. výcvikové obojky firmy Aetertek.

Závěrem:

Z výše uvedeného je tedy jasné, že výběr vhodného výcvikového obojku, není lehkou záležitostí. Ne každý výcvikový obojek je vhodný na řešení všech problémů.

Pro efektivní činost s ohledem na problém který chceme odstranit, by měl obojek mít dostatečnou vzdálenost, být svojí účinností vhodný na našeho psa a měl mít intuitivní ovládání.

Pro nejčastější řešené problémy lze doporučit následující obojky:

Při problémech s přivoláním a utíkáním psa za zvěří, jsou vhodnými obojky například Aetertek AT-219 s dosahem ž 1000m.

Při řešení problémů s přivoláním na kratší vzdálenost je ideální volbou obojek Aetertek AT-216S-350S.

Pokud potřebujeme odstranit nevhodné chování, jako je žraní exkrementů, nalezených odpadku a podobně,  povede se nám to i například s výcvikovým obojkem LCD 100LV 998 DB.