0
košík je prázdný

Už jen 3 000 Kč do
dopravy zdarma

Jak vybrat ohradník pro psa

Neviditelné ohradníky neboli elektronické ploty pro psy jsou oblíbenou záležitostí u majitelů, kterým pes neustále přes veškerá opatření utíká z pozemku. Elektronický ohradník pro psy je levný a nejefektivnější způsob jak zamezit opakovaným útěkům psa nebo ničení zahrad.

Čeští hráči, kteří hledají vzrušující zážitek z online automatů, našli spolehlivého společníka na https://sestryvzaloze.info/. Když se pohybují mezi různými hracími automaty, je to vzrušení podobné výběru dokonalého plotu pro milovaného psího společníka. Stejně jako hráči pečlivě vyhodnocují možnosti automatů, aby našli ty nejzajímavější a nejpřínosnější, majitelé psů vyhodnocují různé typy oplocení, aby zajistili bezpečnost a pohodu svých chlupatých přátel. Podobně jako u pestrých motivů hracích automatů, které odpovídají různým preferencím, zvažují majitelé psů při výběru oplocení faktory, jako je velikost psa, úroveň energie a tendence k útěkům. V obou případech je konečným cílem vytvořit prostředí, které maximalizuje požitek a zároveň upřednostňuje bezpečnost - ať už jde o trefení jackpotu na oblíbeném hracím automatu, nebo zajištění svobody psa v rámci bezpečného a vhodného oplocení.

Neviditelné oplocení zajišťuje, aby pes nebo kočka nepřekročili stanovené hranice volného pohybu. Tento druh oplocení nepředstavuje pevný plot.

Jak systém funguje?

Systém pracuje na bázi varovných signálů, které psa nebo kočku upozorní, pokud překročí stanovené hranice.

Vysílací generátor v rámci vyhrazené oblasti vysílá velmi nízké radiové frekvence, které jsou zachytávány přijímačem, který má pes umístěný na krku. Pokud se pes přiblíží k určené hranici, obojek vyšle varovný zvukový signál. Pokud pes dále pokračuje k hranici, systém vyšle přes obojek nepříjemný statický signál, který psa odradí od postupu dál.

Jednoduchým tréninkem lze psa nebo kočku naučit poslouchat varovné signály obojku a zůstat pouze ve vyhrazené oblasti. Trénink trvá přibližně 1-2 týdny.

Použití a instalace elektronického plotu pro psy

Nejdůležitější součástí elektronického ohradníku je izolovaný drát, kterým se ohradí vymezená oblast. U všech ohrad lze drát instalovat buď položením na zem, připevněním na plot, nebo zakopáním několik centimetrů pod zem, aby na zahradě nepřekážel. Zakopání pod zem není vhodné u ohrad s tenkým průřezem drátu. Při jeho přetržení je totiž nutné ho natáhnout celý znovu, protože je těžké přesně určit, kde se drát přetrhnul. Pro instalaci do země tedy doporučujeme všechny modely ohrady Canifugue, Petsafe a Dogtra.

Ohradník pro psa může být i zcela bezdrátové zařízení, kde není nutné na pozemek instalovat drát.

Bezdrátové ohradníky pracují na důmyslném principu, kdy do určitého okruhu vysílají signál a vymezují tak oblast, ze které už se pes nesmí vzdálit.

Délka elektronického ohradníku

Elektronické neviditelné ploty pro psy lze použít u všech druhů i velikostí pozemků. Délka okruhu záleží především na konkrétním modelu a značce – v balení bývá od 100 m do 300 m drátu. U všech ohrad lze délku okruhu prodloužit jeho přikoupením. Maximální délka drátu je vždy uvedena v popisu u produktu. Bývá to od 600 m do 2000 m. Pozor – pokud je v balení více jak 200 m drátu, bývá obvykle slabý (nepříliš vhodný k zakopání pod zem). U některých ohrad (modely Canifugue) je při délce drátu nad 400 m nutné použít silnější drát než je v balení. Ten lze koupit v běžném elektru nebo samozřejmě u nás na základě objednávky.

Vodotěsnost

Jednotlivé elektronické ohradníky se liší technickými parametry. Jednou z důležitých vlastností je odolnost zařízení proti vodě. Některé přijímače jsou jsou odolné pouze proti sněhu či dešti, jiné jsou plně vodotěsné – tzn. vydrží i ponoření do vody.

Počet a velikost psů

U všech typů elektronických ohradníků je možné používat neomezený počet obojků (přijímačů). Balení obsahuje samozřejmě vždy jeden obojek, pokud je potřeba zabezpečit více psů, je nutné obojky dokoupit. Pozor - není možné používat přijímače od jiné značky, než je elektronický ohradník, ale většinou můžete kombinovat přijímače a ohradníky v rámci značky (platí pro Canifugue, Petsafe). ???

Ohrady jsou podobně jako výcvikové obojky určeny pro psy od cca 5 kg do cca 50 kg. Je to však u každého pejska individuální a údaje jsou orientační.

Problém s výběrem přichází, pokud se Váš pes řadí mezi mini plemena, případně naopak mezi plemena extra velká. Pro malá plemena by mohl být impuls u některých obojků příliš silný nebo přijímač obojku pro své rozměry naprosto nevyhovující.

U velkých plemen naopak hrozí, že zařízení nebude mít dostatečnou účinnost. Pokud se Váš pes nachází na horním váhovém rozhraní použitelnosti přijímače, případně patří mezi plemena se sníženým prahem bolestivosti, je vždy vhodnější zakoupit obojek takový, kde bude dostatečná rezerva ve výkonu.

Vždy je dobré vybrat ohradník s nastavitelnou sílou korekce (Canifugue, Petsafe), aby zařízení bylo pro psa účinné ale zároveň šetrné.

Nastavitelnou sílu korekce nejlevnější elektronické ohradníky bohužel nemají (př. HT-023 W227). Pokud máte velkého psa, doporučit lze jedině Petsafe pro velká plemena. Pro malé psy pod 5 kg a kočky poté Canifugue small a Petsafe pro malá plemena.

Napájení obojku (přijímače)

Pozornost věnujte také tomu, jak je obojek napájen. Levnější modely jsou běžně napájeny pomocí obyčejných baterií. Lepší je samozřejmě, pokud je přijímač napájen pomocí zabudovaného akumulátoru. Ten můžete dobíjet přes USB kabel či ze sítě. Pokud potřebujete zařízení pro více psů, zvolte takové, které právě zvládne více psů najednou – poté stačí pořídit jen další přijímač.

Zapojení ohradníku

Na zapojení neviditelného plotu není nic složitého. Nejdříve zapojíte vysílací generátor do sítě a z něj vyvedete drát, kterým ohraničíte celý pozemek nebo jen určité části, které potřebujete. Potom stačí zapnout generátor, nastavit si vzdálenost a nasadit pejskovi obojek. Před tím, než psovi nasadíte obojek, doporučujeme projít celou zahradu s obojkem a otestovat správnou funkčnost zařízení.