0
košík je prázdný

Už jen 3 000 Kč do
dopravy zdarma

Výcvik s elektronickým obojkem

27. 7. 2017 13:31

Elektronické obojky patří mezi výcviková zařízení, která dokáží zefektivnit výcvik psa, nebo pomohou odstranit nevhodné chování psa. V tomto článku se dočtete, jak používat elektronické obojky a jak využít jejich potenciálu na maximum.

Je výcvikový obojek vhodný pro Vaši potřebu?

Než si pořídíte elektronický  obojek, je třeba si ujasnit, z jakého důvodu si chcete tuto výcvikovou pomůcku zakoupit. Je třeba zdůraznit, že výcvikový obojek není samospasné řešení  a sám o sobě, bez správného použití, problémy vyřešit nedokáže. Elektronický obojek lze přirovnat k velmi dlouhému vodítku, kdy pomocí obojku dokážete mít psa pod maximální kontrolou.

Asi nejčastější důvod k pořízení elektronického obojku, je odstranění problémů s přivoláním psa a útěky psa za zvěří. Je ale nutné, aby pes daný povel znal, byl ho schopný provést alespoň na vodítku. V opačném případě, jej ani pomocí obojku nedonutíme cvik provést. Ideální situací pro použití výcvikového obojku je, pokud pes ve vaší těsné blízkosti cviky provádí správně, ale jakmile se vzdálí nebo je rušen okolím, na povel nereaguje. 

Výběr vhodného obojku

Většina zákazníků se rozhoduje při výběru elektronického obojku jen podle dosahu, a to i přesto, že obojky s extrémními dosahy jsou pro většinu uživatelů naprosto zbytečné. Postačující vzdálenost bývá obvykle do 500m.  Není totiž vhodné používat elektrostatickou korekci, pokud nemáte se psem vizuální kontakt. Může se stát, že pes někde uvízne a neuváženým používáním elektrostatické korekce můžeme psa ještě více stresovat.

Daleko vhodnější je, se zaměřit na komfortnost ovládání a vodotěsnost přijímače.

Mezi nejlepší výcvikové obojky z tohoto hlediska a navíc s výborným poměrem cena/výkon patří obojek Aetertek AT-918C . Je vhodný pro většinu psů, mohu jej vřele doporučit.

První použití výcvikového obojku.

Pokud jste si již obojek pořídili, je vhodné si bedlivě přečíst návod k jeho použití. Druhým krokem, který vždy doporučuji,  je si vyzkoušet účinek elektrostatické korekce sám na sobě. Vezměte jednoduše obojek do ruky a přitiskněte elektrody na kůži. Můžete vyzkoušet všechny úrovně korekce. Po tomto procesu,  určitě budete s obojkem zacházet mnohem obezřetněji.

Návyk na elektronický obojek

Psi jsou velmi vnímaví tvorové, a pokud nebudeme při použití postupovat správně, velmi rychle zjistí, že za vše nepříjemné může obojek. V takovém případě se stane, že pes bude s obojkem na povely velmi dobře reagovat, ale bez obojku ty samé povely neprovede. Je proto vhodné nejprve psa nechat obojku přivyknout. Tedy nechat nějakou dobu psa obojek nosit bez jeho používání. Pokud budete psovi nasazovat obojek při každém venčení, bude to pro něj časem pozitivní signál, že procházka začíná.

Druhy signálů výcvikových obojků

Dnešní elektronické obojky nejčastěji používají tři typy signálů, nebo jejich kombinace.

 • Zvukový signál – funguje jako píšťalka, stále o stejném tónu a intenzitě. Signál vydává přímo přijímač, takže je pro psa vždy slyšitelný na jakoukoliv vzdálenost
 • Vibrace – bezbolestné upozornění/korekce. Nejčastěji se používá jako upozorňovací funkce před samotnou elektrostatickou korekcí. Může se ale též používat jako samotná korekce nebo naopak jako pochvala na dálku za správně provedený povel.
 • Elektrostatická korekce – tato korekce se používá ke korekci nežádoucího chování

Výuka základních povelů

V případě, že jsme zvládli seznámení se s funkcí elektronického obojku a jeho účinky, můžeme začít s postupným výcvikem.

Povel „SEDNI“

Poznámka: Během výuky povelu „sedni“ udržujte psa ve své blízkosti.

 1. Nasaďte psovi kromě tréninkového obojku i obyčejný, vycházkový obojek spolu s 3 m vodítkem (vodítko musí být pevné). Obyčejný obojek nasaďte nad tréninkový obojek.
 2. Držte vodítko a tréninkovou vysílačku v jedné ruce. Stlačte a držte boční ovládací tlačítko na vyslání zvukového signálu zároveň s říkáním povelu „SEDNI“ – když je to potřeba, zatlačte rukou na psa, aby si sedl. Jakmile si pes sedne, přestaňte vysílat zvukový signál. Pochvalte psa. Tento povel opakujte několikrát, nezapomínejte psa pochválit, když povel splní.
 3. Když si pes vždy po zadání povelu a vyslání zvukového signálu sedne, váš trénink je ukončený. Pokud ne, pokračujte bodem 4.
 4. Držte vodítko a tréninkovou vysílačku v jedné ruce. Zatlačte dolní ovládací tlačítko momentální korekce zároveň s říkáním povelu „SEDNI“ – když je to potřeba, zatlačte rukou na psa, aby si sedl. Pokud je to potřeba opakujte povel-korekci-povel-korekci. Jakmile si pes sedne, přestaňte vysílat signál korekce. Pochvalte psa. Tento povel opakujte několikrát - nezapomínejte však psa pochválit když povel splní.

Nezapomínejte, že tréninkový obojek používáte místo vodítka. Použijte proto momentální korekci vždy tehdy, kdy by jste použili i trhnutí vodítka k uposlechnutí povelu.

Povel „KE MNĚ“

 1. Nasaďte psu kromě tréninkového obojku i obyčejný vycházkový obojek spolu s 3 m vodítkem  (vodítko musí být pevné). Obyčejný obojek nasaďte NAD tréninkový obojek. ¨
 2. Držte vodítko v jedné ruce a tréninkovou vysílačku v druhé.
 3. Počkejte, až se pes od vás vzdálí.
 4. Stlačte a držte ovládací tlačítko na vyslání zvukového signálu zároveň s říkáním povelu „KE MNE“ – když je to potřeba, přitáhněte psa k sobě.
 5. Jakmile k vám pes přijde, přestaňte vysílat zvukový signál a pochvalte ho (s velkou radostí) za dobře zvládnutý úkol.
 6. Rychle se opět pohněte směrem dozadu, zda vás pes začíná následovat. Zastavte a s radostí psa pochvalte.
 7. Opakujte trénink 3 – 6 krát.


Pokud pes vždy po zadání povelu a vyslání zvukového signálu splní povel „KE MNĚ“, trénink je ukončený.
Pokud ne, pokračujte bodem 8.

 1. Počkejte pokud se pes od Vás vzdálí. Stlačte a držte horní ovládací tlačítko na vyslání nepřetržité korekce zároveň s říkáním povelu „KE MNĚ“ – pokud je to nutné, přitáhněte psa k sobě.
 2. Jakmile k vám pes přijde, přestaňte vysílat signál korekce a pochvalte ho (s velkou radostí) za dobře zvládnutou úlohu.
 3. Rychle se opět pohněte směrem dozadu dokud vás pes začíná následovat. Zastavte a s radostí psa pochvalte.
 4. Opakujte trénink 9 – 11 krát.
 5. Pokud pes plní váš povel „KE MNĚ“ s použitím zvukového signálu nebo korekce může být již připravený na reagování bez použití zvukového nebo statického signálu. Dejte si tréninkovou přestávku a opět se vraťte k bodu č.3 za použití pouze zvukového signálu.

 

Vyskakování


Psi většinou vyskakují na lidi, aby si získali pozornost. Pokud nechcete, aby pes vyskakoval na vás, členy vaší rodiny, přátele či sousedy je nutné, abyste takové chování nepodporovaly. Nepodporování takového chování znamená, že vždy když pes na někoho vyskočí, bude následovat odmítavá reakce.

Poznámka: Je vhodné, aby pes již poznal povel „SEDNI“.

 1. Nastavte korekci o jeden stupeň vyšší než je vhodná stimulační úroveň pro vašeho psa.
 2. Jakmile chce pes vyskočit, stlačte dolní ovládací tlačítko zároveň se zadáním povelu „SEDNI“.
 3. Když si pes sedne, přestaňte vysílat signál a psa pochvalte.
 4. Zkoušejte si tento povel na různých místech a s různými lidmi. Podobný proces můžete použít i při kontrolování nadměrného štěkání a pod.


Závěr
Před použitím elektronického obojku, je vhodné, si pročíst nějakou knihu o výcviku psa. Čím více budete mít informací, tím větší je pravděpodobnost úspěchu při výcviku vašeho psa pomocí elektronického obojku.

Kategorie blogu
Obojky 2 články