0
košík je prázdný

Už jen 2 000 Kč do
dopravy zdarma

Druhy GPS obojků: jak vybrat vhodný GPS obojek

5. 6. 2017 14:37 Obojky

Určitě jste některou z těchto situací také zažili. Jdete se svým čtyřnohým přítelem na každodenní procházku, pejsek poslouchá a běhá kolem Vás na volno, ale najednou z ničeho nic chytí stopu, peláší pryč a na povely nereaguje. Nebo třeba zapomenete doma z

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/tek_2.0___gps_lo_54807c980cd50.jpghttps://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive2.jpghttps://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Kippy/Vita/kippynavypatrol_blog.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Přesně v tomto momentě Vám pomůže GPS obojek.

Na trhu jsou v současné době k dispozici GPS obojky vybavené radiovým spojením anebo komunikací pomocí GSM. Dnes Vám zde popíšeme výhody a nevýhody jednotlivých obojků.

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/tek_2.0___gps_lo_54807c980cd50.jpgProfesionální radiové GPS obojky

Profesionální GPS obojky se skládají z ovladače a přijímače. Pohyb psa uživatel sleduje na přehledném displeji ovladače. Tyto obojky nejčastěji ukazují vzdálenost psa od Vás, směr a rychlost pohybu psa. Velmi často tyto obojky nabízejí i možnost kombinace GPS a výcvikového obojku.

Asi největší překážkou ve větším rozšíření těchto obojků je cena těchto přístrojů, která se pohybuje mezi 15.000 a 30.000,- Kč.

Tyto obojky si tedy nejčastěji pořizují profesionální kynologové, záchranáři anebo myslivci pro své lovecké psy.

Zde jsou alespoň ve zkratce výhody a nevýhody GPS obojku s radiovým spojením:

Výhody:

 • Přesnost a rychlost obnovovací frekvence pozice psa
 • Funguje i tam, kde není žádný GSM/GPS signál
 • Žádné dodatečné náklady (poplatky)

Nevýhody:

 • Vysoká pořizovací cena
 • Omezený dosah kolem 10 km, pokud se tedy pes zaběhne dál, již ho nevystopujete

 

Asi nejznámější v této kategorii jsou GPS obojky Garmin. Bohužel, jejich největší nevýhodou na českém území je jejich komunikace v pásmu VHF, které není volně dostupné. Pro používání těchto obojků je tedy potřeba požádat o výjimku a povolení ČTÚ (Český telekomunikační úřad), v současné době ale tuto výjimku dostávají pouze majitelé záchranářských psů a běžný uživatel tedy musí tento obojek používat v podstatě nelegálně a vystavuje se tím případně značně vysoké pokutě.

Na našem trhu se tak dají legálně pořídit v podstatě pouze obojky SportDOG TEK 1.0 anebo SportDOG TEK 2.0. Tyto obojky používají pro komunikaci volné frekvence, a je tedy možné je bez obav na našem území používat. Tyto obojky se vyrábějí buď pouze jako samostatné sledovací zařízení nebo v kombinaci GPS + výcvikový obojek.

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive5.jpgGPS obojky s komunikací pomocí GSM (mobilních sítí)

Tyto obojky na rozdíl od výše uvedených obojků jsou pro běžného uživatele již mnohem dostupnější. Cena těchto obojků se totiž pohybuje mezi cca 2.000 a 5.000,- Kč.

Obojky komunikují s uživatelem pomocí sítí mobilních operátorů. Polohu psa nebo jiného sledovaného objektu poté můžete monitorovat na svém chytrém telefonu, tabletu nebo počítači.

Většina obojků dále nabízí několik režimů sledování.

Běžné sledování: U některých modelů obojků je obnovovací frekvence polohy nastavena na vyšší hodnoty (několik minut), případně v tomto režimu nebývá z důvodu úspory baterie zapnuta funkce GPS. Poloha psa je poté dopočítávána z GSM vysílačů. V tomto režimu obdržíte polohu psa v závislosti na hustotě vysílačů s přesností na desítky metrů.

Fast tracking: Tato funkce se zapíná pro zjištění přesné polohy psa. V tomto režimu je aktivovaná funkce GPS a obnovovací frekvence polohy psa je odesílána v sekundových intervalech.

Virtuální plot: V mobilní aplikaci nebo online si můžete na mapě vyznačit libovolný prostor. Když Váš pes tuto zónu opustí nebo se do ní vrátí, přijde Vám mailem nebo notifikací na telefon zpráva. Vy tak budete vždy vědět, že Vám pes utekl nebo se naopak vrátil zpět domů.

Vitální funkce: Speciální funkce některých obojků, díky které můžete podrobně sledovat aktivitu Vašeho domácího miláčka. Aplikace Vás upozorní, že nemá dostatek pohybu a podobně.

Protože obojky používají ke své komunikaci aplikace GSM, je nutné do nich vložit SIM kartu Vámi zvoleného operátora. Nejnovější modely pak obsahují integrovaný čip, který tuto komunikaci zajišťuje. S tím jsou ale spjaty další náklady na provoz jednotlivých obojků. U obojků s integrovanou SIM kartou se platí servisní poplatky, které se pohybují ve výši cca 60 až 112,- Kč. U modelů se SIM kartou pak záleží na Vámi zvoleném tarifu.

Výhody:

 • Nízká pořizovací cena
 • Neomezený dosah
 • Fungují téměř po celé Evropě
 • Jednoduché a přehledné ovládání

Nevýhody:

 • Nefungují tam, kde není žádný GSM/GPS signál (zobrazí poslední platnou polohu)
 • Další náklady na provoz ve výši cca 60 až 112,- Kč (dle modelu a používaných funkcí)

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Kippy/Vita/kippy-gps-dog-header-vita.jpg.pngGPS KIPPY Vita

 

Tyto GPS obojky nabízejí propracovanou technologii, bezpečnost a spolehlivost. Pracují s technologií GPS (lokalizace pomocí satelitů) i LBS (technologie umožňující přibližnou lokalizaci prostřednictvím mobilních telefonů). Navíc nyní dokáže Kippy Vita sledovat i celkovou nebo detailní aktivitu Vašeho domácího miláčka. Kippy Vita mluví za Vašeho mazlíčka a předává pokyny majiteli ve formě zpráv jako např.: Tento týden jsem běhal dost, Potřebuji víc kalorií“, „Zítra mám jít k veterináři apod.

Obojek Kippy Vita obsahuje integrovanou SIM kartu a je plně vodotěsný a nárazuvzdorný.

Pohyb svého domácího mazlíčka můžete sledovat kdykoliv a kdekoliv, rovněž na libovolném zařízení chytrém telefonu, tabletu (iOS, Android verze min 2.5.5 + zapnuté datové přenosy) nebo počítači.

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Kippy/kippy_16_800x600px_z7.jpg

Náklady na provoz:

Kippy Vita dostanete spolu s předplaceným servisním poplatkem na 1 rok. Po skončení tohoto období je nutné v aplikaci servisní poplatek prodloužit, a to o 6 měsíců za 19,90 , o 12 měsíců za 29,90 , případně o 24 měsíců za 49,90 .

Jde tedy o náklady 2,1 za měsíc při koupi 24měsíčního předplatného (cca 57,- Kč při kurzu 27,00 Kč / 1 ), tedy ve srovnání s ostatními náklady na domácího mazlíčka téměř zanedbatelné.

 

 

GPS Obojek Tractive

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive-swar2.jpghttps://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive-hun2.jpghttps://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive2.jpg

 

Zařízení, které připevníte na stávající obojek, obsahuje GPS lokátor a integrovanou SIM kartu zajišťující datový přenos přímo do Vašeho mobilního telefonu. Při případném hledání zvířete oceníte zejména ve tmě dálkově aktivované světlo. Velkou předností je odolnost vůči vodě až do hloubky 1 m.

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/devices.pngTracker lze také využít k pořízení záznamu trasy, kterou zvíře urazilo. Další funkcí je stanovení okruhu (Virtuální plot), ve kterém se zvíře může pohybovat jako v bezpečné zóně. Pokud ji opustí, budete první, kdo se to okamžitě dozví pomocí automatické notifikace na Vašem telefonu. Aplikace pro iOS a Android je zdarma. Životnost integrované baterie je 2 až 5 dnů na jedno nabití a dobijete ji za necelé dvě hodiny.

Náklady na provoz:

Měsíční poplatek za připojení na mobilní datovou síť se pohybuje od 3,75 € do 4,19 € (při předplatném na 2 roky). U nižšího poplatku je omezení funkcí pouze na 1 zemi, u vyššího je poté možno obojek používat v 80 zemích po celém světě.

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/coverage_world.pngTractive GPS funguje ve více než 80 zemích!

Zařízení Tractive GPS využívá infrastrukturu mobilních telefonů ke komunikaci s aplikací Tractive. Aby toto vše fungovalo, uzavřela firma Tractive smlouvy s operátory a poskytovali v mnoha zemích. Které to jsou naleznete v seznamu výše. V závislosti na mobilním pokrytí různými operátory možná nebudete mít všude v těchto zemích signál. Tractive obvykle funguje všude, kde funguje Váš mobilní telefon, ale nemůžeme Vám garantovat 100% pokrytí.

 

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Nova-slozka/locator-np201.jpgGPS lokátor NP 201

GPS Lokátor NP 201 se ovládá pomocí příkazových SMS zpráv a hovorů na telefonní číslo SIM karty uvnitř zařízení. Zařízení poté předává polohu psa pomocí SMS zprávy v podobě GPS souřadnic. Pokud používáte chytrý telefon (Android, iOS), můžete polohu jednoduše zobrazit v mapové aplikaci Google mapy.

Toto zařízení obsahuje stejně jako ostatní obojky funkci Virtuální plot, kdy po nastavení a zapnutí funkce https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Nova-slozka/images.jpgVám lokátor bude hlásit jakékoliv překročení Vámi nastavených hranic.

Náklady na provoz:

Aby zařízení fungovalo, je nutné vložit do přístroje SIM kartu českého operátora s vhodným tarifem. Cena provozu poté závisí na Vámi zvoleném tarifu. U operátora O2 je pro toto zařízení vhodný například tarif Machine 5MB s poplatkem 60,- Kč měsíčně.

Bude mi zvolený obojek vyhovovat?

Recenze a diskuze na internetu leccos napoví. V mnoha diskuzích se ale dočtete jen to, že používání obojku je perfektní“, nebo naopak, že obojek není nic moc“. Často se už ale nedozvíte důvod takové recenze. Proto není nad osobní zkušenost. Jenže jak ji získat, když ve Vašem okolí nikdo sledovací obojek nepoužívá? Dobrou zprávou je, že u nás si můžete GPS obojek vyzkoušet po dobu 30 dní a pokud Vám nebude vyhovovat, můžete nám jej bez obav vrátit.

 

Kategorie blogu
Obojky 2 články